محیط زیست اسلامی!
 

گونای تبریزی

 

 

تقدیم به بازداشت شدگان 13 فروردین...

بیائید فرض کنیم (هرچند که فرض اش نیز مشکل است) همانگونه که عده ای در پی تقسیم بندی علوم تحت عنوان "اسلامی" و "غیر اسلامی" بوده و هستند و مدام از "طب اسلامی" ، "علوم انسانی اسلامی" و امثالهم سخن گفته و می گویند و همانطور که پیامبران را پیشتر شاه و حاکم و معصوم و وسیله انتقال بی اختیار وحی و... کرده اند ، دانشمندشان نیز بکنند.

و از آنجائیکه حاکمان ایران ، مسلمانان واقعی هستند ما نیز بهتر است مطالباتمان را در قالبهای اسلامی به محضرشان عرضه کنیم تا شاید مقبول افتد.

به همین خاطر و در اشاره به رویدادهای 13 فروردین ، اجازه دهید تا مبحث "محیط زیست اسلامی" را به اختصار تقدیم نمائیم ، باشد که مورد عنایت حاکمان اسلام پناه و قضات متدینی که بازداشت شدگان 13 فروردین را محاکمه خواهند کرد قرار گیرد.

هرچند که جرم خانواده هائیکه در آن روز معلوم در مکانهای معین ، نماد غیرت و مدنیت شدند بزرگتر از این حرفهاست!...

***

محیط زیست اسلامی را با مرجعه به متن کتاب مقدس و احتمالا سنتی که در کتب روایی نهفته است می شود بررسی کرد.

یافتن نمادهایی از طبیعت در قرآن دشوار نیست ، محققا کلمات "زمین و آسمان" 190 بار ، "آب" 64 بار ، "خورشید" 33 بار و "کوه" 39 بار در قرآن تکرار شده اند. دعوت به تدبر و نگاه دقیق و عبرت آلود به نمادهای طبیعی و عدم ایجاد فساد و تباهی در زمین و تاکید بر اینکه عامل فساد در خشکی و دریا خود انسانها هستند لب کلام قرآن در این موضوع است.

ما آذربایجانی هائیکه سالهاست احساس می کنیم در حقمان ظلم می شود ، منابع طبیعی مان نابود می شوند ، ثروتهای زیرزمینی و استعدادهای انسانی مان غارت می شوند ، اگر بخواهیم پاسخهایی در قرآن بیابیم چنین خواهد شد:

"إِنَّ الْمُلُوكَ إِذَا دَخَلُوا قَرْيَةً أَفْسَدُوهَا وَجَعَلُوا أَعِزَّةَ أَهْلِهَا أَذِلَّةً" (سوره نمل – 34)

سلاطین و حکمرانان ستمگر هنگام ورود به منطقه دیگران و زمان اقتدار بر آن ، به تباهی آن اقدام می کنند.

و همین معنا در جای دیگر:

وَ إِذَا تَوَلَّي سَعَي فِي الأرضِ لِيُفسِدَ فِيهَا وَ يُهلِکَ الحَرثَ والنَّسلَ وَاللهُ لا يُحِبُّ الفَسَادَ (سوره بقره – 205)

زماني که ظالمين مستولي بر زمين گردند تلاش در هلاکت نسب و مزارع مي نمايند و خداوند فساد را دوست ندارد.

خانواده هائیکه عزیزانشان در 13 فروردین بازداشت شدند می گفتند که خشک شدن دریاچه اورمیه علتهایی دارد که به دست بشر قابل رفع اند ، حکومت می گوید تقدیر الهی بر این بوده که این دریاچه چنین شود ، قرآن چه می گوید؟

"فساد در خشکی و دریا بخاطر کارهایی که مردم انجام داده اند آشکار شده است..." (سوره روم – 41)

پس اگر مردمانی از فلاکتی که 3 یا 7 سال دیگر به فاجعه مبدل خواهد شد نگرانند و می خواهند صدایشان را به گوشهای سنگین حاکمان برسانند و آن بر سرشان می آید که می دانیم ، فعل کدامیک به اسلام نزدیک تر است نمی پرسم ، که اینان ولایت دارند ، ولایت حیدر!

"اهتمام تو به آباد نمودن زمین ، بیش از همت گماردن تو به جمع درآمد باشد..." (فرمان حضرت علی به یکی از کارگزاران ، نهج البلاغه ، نامه 53)

***

لطفا بر من خرده نگیرید ، من هم می دانم که سرگذشت مدافعان محیط زیست ، تاریخ معینی دارد و بسیار معاصرتر از آن است که ما بخواهیم با تاویل و تفسیر ، صبغه ای دینی یا مذهبی بر آن دهیم. ذاتا هر آنچه که در این کشور صبغه ای دینی یا مذهبی دارد با تحقیق و کنکاش ، بی اعتبار گشته ، به برکت حکومت دینی.

در روز 13 فروردین ، آذربایجان جنوبی در بالاترین درجه امنیتی قرار داشت. آنچه ما در آنروز دیدیم و تنها بخشی از آن به همت جوانان غیور به تصویر کشیده شد چه فرقی مثلا با برخورد رژیم قذافی با ملت لیبی دارد؟

حتی نازل ترین حقوق انسانی در مدنی ترین شکل ممکن اش برای نظام حاکم بر ایران غیر قابل تحمل است ، چرا که اینان انسان محق نمی خواهند ، اجتماع مطیع ایدئولوژی دینی می خواهند ، ثناگوی حاکمان ، دعاگوی ظالمان!

و این جای بسی خوشبختی است ، چرا که در دنیای امروز ، تنها معدودی از رژیمهای توتالیتر این چنین سرمست ایدئولوژی های فرتوت خود هستند که می توانند اشتباهات جبران ناپذیر مرتکب شوند.

خشونت علیه خانواده ها در 13 فروردین ، زورگوئی کنترل نشده توسط عناصر آموزش دیده ، یا جنایت علیه بشریت ، هرچه که هست ، آذربایجان می تواند ببخشد و فراموش کند ، اما از حقوق ملی اش نمی گذرد.

گونای تبریزی

18/1/90