با طرفداران محیط زیست سیاسی برخورد نکنید

 

 

غلامحسین مسعودی ریحانی

   نماینده مردم اهر غلامحسین مسعودی ریحانی: با طرفداران محیط زیست سیاسی برخورد نکنید

 مسئولان به جای برخورد حامیان محیط زیست، از آنها برای رفع مشکلات کمک فکری و مالی بگیرند.

 غلامحسین مسعودی ریحانی، نماینده مردم اهر در مجلس شورای اسلامی با بیان مطلب فوق به خبرنگار تابناک گفته است: مسأله خشک شدن دریاچه ارومیه، بحرانی است که در صورت وقوع، نه تنها آذربایجان که همه کشور ایران و حتی کشورهای همسایه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 به گزارش سایت تابناک این عضو مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی به همراه گلایه از بی توجهی مسئولان محلی و کشوری به بحران کم آبی دریاچه ارومیه گفت: در روز سیزدهم فرودین ماه و همزمان با روز طبیعت، جمعی از مردم آذربایجان، در اعتراض به بی توجهی مسئولان به بحران این دریاچه و خطرات زیست محیطی این رخداد برای اهالی منطقه، تجمع کردند که متأسفانه، شماری از این معترضین دستگیر شدند.

 این عضو اصلاح طلب مجلس هشتم، با اشاره به مراجعه خانواده های بازداشت شدگان به وی خاطرنشان کرد: در حالی که جمعی نسبت به آینده محیط زیست آنقدر حساسند که حاضرند به کمک مسئولان بشتابند و اعلام می‌کنند، حاضرند حتی اگر شده با اشک خود دریاچه کهن ارومیه را سیراب کنند، برخورد قهری با آنها چه معنی دارد؟!

 نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با بیان اینکه درصدد است با رایزنی با مقامات مسئول، مقدمات آزادی این افراد را فراهم کند، یادآور شد: این درست نیست که با عده‌ای که مطالبات زیست محیطی دارند، برخورد سیاسی شود و بدین وسیله، راه انتقاد را بر روی شهروندان بست، همان گونه که مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته، آزادی تجمعات غیر سیاسی را تصویب کرد و انشاءالله پس از تأیید شورای محترم نگهبان این قانون اجرایی خواهد شد.

 مسعودی ریحانی، با برشمردن مخاطرات خشک شدن این دریاچه گفت: در صورتی که این دریاچه وسیع و نمکی خشک شود، عملا آن قدر اکوسیستم منطقه تغییر می کند که مناطق گسترده‌ای از آذربایجان به دلیل توفان های نمک و شن، غیر مسکونی خواهد شد. هر چند که برخی کارشناسان، آثار تخریبی این فاجعه را محدود به منطقه آذربایجان و یا ایران نمی دانند و بر این باورند که بیشتر کشورهای منطقه از این پدیده شوم به شدت آسیب خواهند دید.

 این نماینده مجلس هشتم در پایان، خطاب به مسئولان گفت: از مردم چه انتظاری دارید؟ آیا منتظرید مردم به دلیل کوتاهی ها و کم کاری‌هایی که در حفظ این دریاچه شده است، از شما تشکر کنند؟ آیا انتظار دارید، مردم از شما به دلیل اینکه تا کنون هیچ کاری برای صیانت از دریاچه ارومیه انجام نداده اید، قدردانی کنند؟ بنابراین، از مسئولان می خواهم برای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و جذب حداکثری از برخوردهای قهری، خودداری کرده و همه مسائل را با دید امنیتی و سیاسی نبینند.